Vítejte na webových stránkách

Klubu přátel chodského psa, z.s.

Klub byl založen v listopadu 1991, sdružuje majitele, chovatele a příznivce našeho českého národního plemene.

VÍCE INFO O KLUBU

Přehled usnesení výboru klubu v návaznosti na doporučení
chovatelského kolegia

DEGENERATIVNÍ MYELOPATIE

Dne 2. 8. 2020 bylo členskou schůzí schváleno:
Při spojení dvou jedinců v chovu musí být jeden z rodičů vyšetřen na DM s výsledkem DM negativní (DM N/N nebo G/G).
Informace k DM…..dědičnost a veškeré info o DM

LOCUS D

Chodská Lhota – jednání výboru dne 7. srpna 2016
Jedinci, kteří jsou vyšetřeni na Locus D s výsledkem D/d (přenašeč) musí být v případě jejich využití v chovu vždy spojováni pouze s jedincem vyšetřeným na Locus D s výsledkem D/D (čistý), s jedincem, který nenese žádnou alelu pro nestandardní ředění černé barvy. Tato podmínka bude vždy uvedena v poznámce vystaveného krycího listu, včetně zveřejnění na klubovém webu.
Výbor KPCHP chovatelům doporučuje štěňata z takových spojení otestovat na Locus D ještě před prodejem štěňat. Dále výbor doporučuje chovatelům i majitelům těchto odchovů (z důvodu dalšího nešíření nestandardní barvy v chovu) využívat pro další chov jen jedince vyšetřené na Locus D s výsledkem D/D (čistý).

Opatření v chovu při narození nestandardně zbarveného štěněte
Rodiče - do vyhodnocení testu na Locus D mají pozastavenou chovnost
Sourozenci nestandardně zbarveného štěněte – chovatel je povinen po načipování vrhu (ještě před prodejem) otestovat štěňata na Lokus D s veterinárním potvrzením o identifikaci jedince a certifikáty předložit svému OPCH při kontrole vrhu

ZTRÁTA ZUBU

Usnesení výboru z 30. května 2015
Klub stále častěji řeší vyražení zubu úrazem.
(Dojde-li k vylomení zubu, jedná se ve většině případů o perzistující/přetrvávající mléčný zub. Vylomení trvalého zubu i s kořeny je opravdu málo pravděpodobné a proto ojedinělé. Jednalo by se o bolestivé zranění doprovázené krvácením z čelisti. Co se týče ulomeného či zlomeného zubu, toto lze specialistou rentgenologicky potvrdit. Návštěva veter. lékaře je však nutná co nejdříve.)
Usnesení : v případě, že je na bonitaci hlášen jedinec, který má chybějící zub (vylomení-vyražení- atd.) musí majitel doložit zprávu od specialisty stomatologa, která dokládá, že došlo ke ztrátě trvalého „druhého“ zubu. Bez tohoto dokladu nelze jedince uchovnit.
Jedná se o psy/feny, kteří ještě nejsou zbonitováni (u psů po již absolvované bonitaci to není nutné).
Pozn.: Upozorňujeme, že posouzení psa rozhodčím exteriéru na výstavě není žádným způsobem „vázáno“ na postoj chovatelského klubu.

DEFORMACE OCASU

Chovatelské kolegium 31. ledna 2015, schváleno výborem klubu.
Rozhodnutí chovatelského kolegia: deformaci ocasu je nutné při bonitaci doložit veterinární zprávou. RTG snímkem (většinou nutné min 2 projekce – rtg z různých úhlů) lze doložit původ deformace/zalomení ocasu. Z veterinární zprávy musí být jasné, že se nejedná o zálomek (dědičně podmíněnou vadu), ale o frakturu.
(v případě, že veterinárním vyšetřením není možné zjistit a doložit původ deformace – bude z hlediska chovu posuzováno jako dědičná vada).
Jedná se o psy/feny narozené od 31. ledna 2015.

Copyright 2018, www.kpchp.org, všechna práva vyhrazena