Vítejte na webových stránkách

Klubu přátel chodského psa, z.s.

Klub byl založen v listopadu 1991, sdružuje majitele, chovatele a příznivce našeho českého národního plemene.

VÍCE INFO O KLUBU

Současný chodský pes a jeho pracovní využití

Velikost, hmotnost a celkově vyvážené tělesné proporce. A k tomu typické povahové vlastnosti a snadná motivace a chuť do jakékoliv činnosti, kterou chce majitel se svým psem dělat. Chodský pes je tak velmi všestranný a vhodný k mnoha výcvikovým a sportovním disciplínám - od všestranného výcviku k novým kynologickým sportům. Pro zkušené i začínající kynology. Chodský pes je skvělým rodinným psem, společníkem pro dlouhé procházky a temperamentním a spolehlivým hlídačem.

Všestranný výcvik

Všestranný výcvik

O všestranný výcvik je mezi majiteli chodských psů stále větší zájem. Svědčí o tom stoupající počet složených zkoušek. (http://www.kpchp.org/chpvykonzk.php)

I když v souhrnném součtu složených zkoušek převažují zkoušky základní, stále častěji se objevují složené všestranné zkoušky podle NZŘ, IPO, TART, nebo i zkoušky záchranářské.

Všestrannou vrcholovou zkoušku IPO 3 složilo již 11 chodský psů: Ch., JCh. Endy Bryvilsár, Dendy Stamo-Bud, Ch. Gar z Dašického zátiší, Garny Cidabro, Argo Donaldíno, Amaro od Studeneckých skal, Artea Vita canina, Ozzy z Dašického zátiší, Black z Janiny, Gass Stamo-Bud a Cessy z Melechovské stráně. Ozzy z Dašického zátiší se pravidelně zúčastňuje se svojí mladou paničkou MČR mládeže a v roce 2014 se stali mistry ČR mládeže a vicemistry mládeže stopařů. Ozzy z Dašického zátiší je prvním chodským psem, který pracuje u ozbrojených složek ČR na vyhledávání omamných látek. Ozzy opakovaně složil atest na vyhledávání OPL. Ch. Gar z Dašického zátiší reprezentoval plemeno na VZ podle IPO 3, a to na výběrových závodech MSKS v letech 2007 a 2008. Ch., JCh. Endy Bryvilsár se účastnil praktického zásahu při záchranné akci.

Stopařské zkoušky IPO-FH a FH 2 mají na svém kontě Arie od Koňské hřívy a Annie Velká Ledhuje. Obě tyto feny reprezentovaly chodského psa na stopařských závodech. V roce 2007 se umístily na předních příčkách na M MSKS stopařů podle FH 2 - Annie 2. místo a Arie 3. místo. Annie Velká Ledhuje v roce 2007 bojovala na MR stopařů podle IPO-FH. Arie od Koňské hřívy se také v roce 2005 účastnila M ČR stopařů podle IPO-FH a v roce 2006 VZ MR stopařů.

Arie od Koňské hřívy a byla prvním chodský pes se složenými zkouškami ZPS 2 a ZVV 3 (dnes už má ZVV 3 6 psů). Za zmínku určitě stojí také účast na MR stopařů SKS TART podle SPT2 Williho Prima Nova, dále účast Draga Gold Nova, který se zúčastnil mistrovství MSKS stopařů 2x po sobě a v neposlední řadě účast Lucatta Lukato Gold na MR ČR stopařů SKS TART. V letošním roce se Cessy z Melechovské stráně zúčastnila Mezinárodního mistrovství MSKS, kde obsadila 4. místo.

Z výše uvedeného vyplývá, že chodští psi mají vynikající čichové schopnosti. Jejich slabším místem vzhledem k jejich jemnějším tělesným proporcím oproti některým jiným pracovním plemenům je menší razance při obranách. V rámci plemene tak mají lepší předpoklad pro kvalitnější obrany mohutnější jedinci.

Základem sportovních úspěchů je vybudování úzkého kontaktu se psem, poskytnutí dostatečného času na celkový vývoj osobnosti psa a při výcviku uplatnění klidného a pozitivního přístupu. Nátlak a drill u plemene chodský pes nejsou tou správnou formou výcviku.

Záchranářský výcvik

Záchranářský výcvik

Pokud by některá disciplína měla být označena za královskou disciplínu chodského psa, navíc s velkým praktickým dopadem, byl by to záchranářský výcvik. Chodský pes začíná být hojně vyhledávaným, a to nejen v České republice, pro svoji velikost, obratnost a vrozenou lásku k lidem. Jedinci určení k tomuto typu výcviku také nesmí být, vzhledem k terénu, po němž se pohybují, zbrklí. Záchranářskému výcviku se věnuje několik chodských psů, ale legendou je dnes již nežijící pes Daren Garsia, držitel atestu IZS. Svůj vynikající čich a výbornou orientaci využil při mnoha pátracích záchranných akcích u nás i v zahraničí (záchranářské práce po zemětřesení v Turecku).

Výběrových závodů se v roce 2008 zúčastnila Xena Bryvilsár a úspěšně složila mnoho zkoušek ZZP-N, RH-F A, ZZZ, RH-E, ZZP 1, ZZP 2, RH-T A.

Psů a fen se složenými záchranářskými zkouškami je mnoho. U chodských psů již počet překračuje 40 jedinců, kteří mají splněné základní záchranářské zkoušky. A mnoho chodských psů se záchranařině věnuje i ve větší míře a mají složené zkoušky vyššího stupně.

V sousedním Německu jsou 4 psi, kteří pracují v záchranných brigádách. Jedná se o Eycka (zkoušky DRW-WT-ET a DRW-VP-FLS), Elišku, Frostyho (zkoušky DRW-VT-ET) a Héliose z Letinské kovárny. Fenka Eliška z Letinské kovárny má složené zkoušky DR-WT-ET, DR-VP-MT a DVR-MT, které ji opravňují k zásahům ve spolupráci s ozbrojenými složkami Německa.

Dalším zajímavým odvětvím záchranářské práce je lavinové vyhledávání, kde i chodský pes má svoje zastoupení. Jedná se o psa Fidel Zelený kámen, který pracuje v rakouských Alpách. Zde je zajímavá reportáž televize ARD: www.youtube.com/watch?v=5Kca21yzodE

Agility

Agility

Agility je v současné době nejpopulárnějším sportem nejen mezi chodskými psy. Předností chodských psů je zde pohyblivost, mrštnost, výborná ovladatelnost, přesnost, ochota spolupracovat a nekonfliktnost.

Před několika lety se agility úspěšně věnovali Gabra na Barance a Willi Prima Nova. Oba závodili v elitní kategorii A3 a zúčastnili se Mistrovství republiky (Willi 8. místo, Gabra 3. místo). Gabra byla také v oficiální reprezentaci ČR. Kromě nich to byl dříve ještě v kategorii A2 Fox Prima Nova, který jezdil i do Rakouska a třikrát se zúčastnil MČR a Ch. Darri Stamo-Bud. V současné době běhá agility řada jedinců v kategorii LA1, LA2 a LA3 (Beebee Preberry).

V roce 2009 proběhlo 1. Mistrovství plemene, které nyní Klub přátel chodského psa pořádá pravidelně každý rok. Do budoucna lze očekávat, že v tomto sportu se bude objevovat stále více chodských psů doma i v zahraničí.

Dogtrekking

Dogtrekking

Dalším sportem, kde se chodští psi hojně objevují, je dogtrekking, ve kterém vynikají svou vytrvalostí a neúnavností. V poslední době toto odvětví u chodských psů zažívá nečekaný boom. Od roku 2010 Klub přátel chodského psa pořádá speciál plemene. V roce 2015 vyrazilo na trať téměř 40 týmů. Chodští psi se neztrácí ani mezi ostatními plemeny. Na delší tratě (tzv. longy) se pravidelně vydávají a výborně umisťují. Z minulosti lze jmenovat tyto úspěšné závodníky: Zaro Bryvilsár, Grini Prima Nova či Sion od Strážné skály. Grini dokonce se svým psovodem vybojovala parádní bronzovou medaili na MČR 2007. Aktuálně „longy“ se svým majitelem absolvuje fenka Connie z Boršova. Často se s mnoha chodskými psy setkáme také na kratších tratích (tzv. mid), ovšem po příchodu do cíle je zřejmé, že pouhých 30-50 km chodské vytrvalce rozhodně nedokáže unavit.

Tanec se psem a dogdancing

Dogdancing

Pro nápadité majitele psů je tu tanec se psem a dogdancing (jedná se o dva podobné sporty). Chodským průkopníkem v tomto sportu byla šikovná fenka Chamonixa Prima Nova, která se několikrát úspěšně účastnila i MČR. V roce 2005 si dokonce vytančila titul Mistr ČR.

Šampionem dogdancingu ČR se v roce 2013 stala fena Meiblees z Dašického zátiší. Od roku 2014 se Klub přátel chodského psa snaží podporovat i dogdancing speciál a na svém druhém ročníku (2015) už byl viděn zvýšený zájem o tohle sportovní odvětví. Od roku 2015 máme ve svých řadách i Mistra ČR mládeže v dogdancingu a je jí Arlin Preberry.

Dogfrisbee

Dogfrisbee

Dogfrisbee je dalším sportem, který chodské psy baví a vynikají v něm. Ch. Darri Stamo-Bud se již zúčastnil mnoha závodů a seminářů po celé Evropě. Kromě toho závodil také v elitních kvalifikačních kategoriích na Mistrovství Evropy 2007 v Polsku (kde mu jen o vlásek unikl postup na světové finále). Avšak v dalších letech se stal 2x mistrem Evropy v Quadrupedu (2009 a 2010). Není však jediný, kdo v této disciplíně úspěšně závodí. Za fenky lze jmenovat např. Airu z Horské samoty, která je Mistr Evropy a České republiky v Quadrupedu, nebo Arlin Preberry, která už si také vybojovala účast na ME v dogfrisbee.

Syn Darriho a Airy Boogie Tokobo ve věku pouhých 20 měsíců dosáhl v Quadrupedu světového rekordu. A ve stejné disciplíně se Boogie stal v roce 2015 vícemistrem Evropy.

Canisterapie

Disciplína, kde mohou chodští psi opět projevit svou lásku k lidem a navíc i svou trpělivost. Canisterapeutické zkoušky má složeno 17 chodských psů. A mnoho z nich je praktikujícími terapeuty, kteří své vlohy pro tuto činnost ověřují pravidelným absolvováním zkoušek – Unicas z Gipova, Elf Lužanské hvozdy, Penelope Mag z Gipova, Aranell Bozdrs Voronda Nildo.

Asi další takovou zajímavostí je u chodských psů první asistenční pes, který pracuje od roku 2006, a to je Cid Dolský mlýn. Asistenčních psů je mezi chodskými psy více.

Obedience

Obedience je další disciplínou, která si našla u chodských psů mnoho svých zájemců. Proto od roku 2013 Klub přátel chodských psů spolupořádá Mistrovství českých národních plemen v Obedience, kde je chodský pes nejčastěji zastoupeným plemenem. Přes 20 chodských psů má složené různé zkoušky z Obedience – Cessy z Melechovské stráně, Orlando James z Gipova. Fenka Tajemná Estrella z Dašického zátiší se v roce 2014 zúčastnila MČR v Obedience.

Pasení

Paseni

Nelze opomenout také pasení dobytka, jeden z nejstarších úkolů chodského psa. Několik jedinců je či bylo využíváno většinou k práci s ovcemi, své uplatnění najde chodský pes také u krav, koz či koní. Zkoušku vloh ovčáckého psa (ZVOP) má složeno již 18 chodských psů. Fenka Larra Krosandra má zkoušku HWT. Cedra Cidabro a její matka Berta Cidabro pásly ovce každý den. A i Werra z Dašického zátiší, ač nemá žádné zkoušky na pasení, je využívána při pasení dobytka a je hodnocena velice kladně.

Ostatní činnosti

Kromě výše jmenovaných sportů existují ještě další a vzhledem k výborným fyzickým i psychickým vlastnostem plemene je nejspíš jen otázkou času, kdy prorazí i v nich. Například Vief z Dašického zátiší vlastní coursingovou licenci. Orchidea Lukato Gold, Arlin Preberry a Boogie Tokobo mají složenu vytrvalostní zkoušku.

Další zajímavostí je určitě i mantrailing. Naši kolegové v Německu svoje chodské psy už v této disciplíně cvičí a už i v ČR se objevují první chodští psy se zájmem o mantrailing. Ve Švédsku jsou Crasty a Ester Gaviro využíváni k armádnímu výcviku, kde pracují jako takzvaný biologický senzor a jejich nedávné složení zkoušek jen potvrzují jejich kvality.



Copyright 2018, www.kpchp.org, všechna práva vyhrazena